Odrzucenie spadku w imieniu dzieci w polskim prawie spadkowym – historia dorosłego dziecka
6 czerwca, 2021Czy kredyt z WIBOREM może być darmowy?
19 września, 2023E-Sąd – elektroniczne postępowanie upominawcze z punktu widzenia pozwanego. Co zrobić, jeżeli listonosz przyniósł list z nakazem zapłaty wydanym w elektronicznym postępowaniu upominawczym? Co zrobić jeżeli takiego listu nie dostaliśmy, a o sprawie dowiedzieliśmy się dopiero z listu od komornika albo z zajęcia rachunku bankowego czy wynagrodzenia za pracę? Na koniec załączam darmowy wzór skutecznego sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym po 7 lutego 2020r.
Spis treści:
- Co to jest elektroniczne postępowanie upominawcze (EPU)?
- Jak sprawdzić czy mam jakieś sprawy w e-sądzie?
- Nakazy zapłaty wydane w EPU 7 lutego 2020r. i później. Aktualny stan prawny (na dzień 5 lutego 2023r. – od 7 lutego 2020r.)
- Nakazy zapłaty wydane w EPU przed 7 lutego 2020r.
- Co jeżeli nakaz zapłaty doręczył mi komornik sądowy?
- Co w przypadku, gdy o wydaniu nakazu zapłaty dowiedziałem się z zawiadomienia o wszczęciu egzekucji albo z zajęcia rachunku bankowego?
- Wzór sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym (EPU) po dniu 7 lutego 2020r.
- Co to jest elektroniczne postępowanie upominawcze (EPU)?
Elektroniczne postępowanie upominawcze jest to jedno z jedno z postępowań cywilnych, które prowadzone jest przed Sądem Rejonowym Lublin – Zachód w Lublinie (e-sąd, sąd internetowy).
W postępowaniu tym powód prowadzi całą komunikację z sądem wyłącznie drogą elektroniczną. Platformą to takiej komunikacji jest strona elektronicznego postępowania upominawczego dostępna pod adresem https://www.e-sad.gov.pl/ .
Z platformy tej mogą korzystać również pozwani, osoby, które nie mają jeszcze spraw w e-sądzie oraz osoby chcące zobaczyć czy nie toczy lub nie toczyło się przeciwko nim postępowanie w e-sądzie. Wystarczy zarejestrować sobie konto (tzw. podstawowe) na stronie e-sądu. Jest to całkowicie darmowe.
Pozwani mogą wnosić pisma drogą zarówno tradycyjną (a więc papierowo, za pośrednictwem Poczty Polskiej S.A.) jak i drogą elektroniczną. Dopóki pozwany nie zdecyduje się na korzystanie z elektronicznej formy komunikacji, e-sąd będzie również przesyłał całą korespondencję na wskazany przez powoda adres pozwanego.
Wszystkie sprawy w e-sądzie muszą dotyczyć zapłaty oznaczonej kwoty pieniężnej. W EPU nie spotkamy żądania wydania psa, podziału majątku, stwierdzenia nabycia spadku.
Najważniejszą różnicą pomiędzy postępowaniem przed e-sądem a tradycyjnym postępowaniem jest fakt, że do pozwu w e-sądzie nie dołącza się dowodów. Powód opisuje tylko stan faktyczny i posiadane przez siebie dowody. Osoba wydająca rozstrzygnięcie – sędzia lub referendarz sądowy – ocenia czy opisane w pozwie dowody, gdyby rzeczywiście istniały, oraz przedstawiony stan faktyczny uzasadniają obowiązek zapłaty przez pozwanego na rzecz powoda oznaczonej kwoty pieniężnej.
Z postępowania przed e-sądem korzystają nader często powodowie masowi: firmy windykacyjne (np. RK Legal, Giełda Praw Majątkowych „Vindexus”), fundusze sekurytyzacyjne – wszystkie podmioty mające w nazwie „niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny zamknięty” (np. Future, Ultimo, Intrum Justitia, BEST II, ANETO, Agio, Altus, Eques Debitum, KRUK, easyDEBT, HOIST, Universe), operatorzy telekomunikacyjni, firmy pożyczkowe.
Postępowanie przed e-sądem jest dla powodów parokrotnie tańsze od tradycyjnego procesu cywilnego o zapłatę. Żeby wnieść pozew muszą oni uiścić dużo niższą opłatę od pozwu, niż w zwykłym postępowaniu (z reguły ¼ „normalnej” opłaty).
2. Jak sprawdzić czy mam jakieś sprawy w e-sądzie?
Nawet jeżeli nie otrzymaliśmy z e-sądu żadnej przesyłki, warto sprawdzić, czy nie były w nim prowadzone sprawy przeciwko nam. Często, zwłaszcza jeżeli się przeprowadzaliśmy, korespondencja kierowana jest do pozwanych na nieaktualny adres zamieszkania.
W celu sprawdzenia czy w e-sądzie były prowadzone przeciwko nam sprawy musimy:
- Wejść na stronę e-sad.gov.pl
- Kliknąć w zakładkę „Zarejestruj konto”,
- Upewnić się, że mamy zaznaczoną opcję „Konto podstawowe” i kliknąć „Dalej”,
- Wypełnić wszystkie dane, upewnić się, że mamy zaznaczoną opcję „profil podstawowy” i kliknąć „Prześlij wniosek”,
- Czekać na maila z e-sądu z potwierdzeniem rejestracji konta i naszym loginem,
- Logujemy się na nasze konto wprowadzając login i hasło,
- Klikamy w zakładkę „Moje sprawy”. Klikamy w zakładkę „filtry”
- Najpierw odznaczamy ptaszka przy „Zakres dat wpływu”, a następnie klikamy przycisk Filtruj
- Teraz powinna wyświetlić się lista wszystkich spraw z naszym udziałem, które aktualnie się toczą lub toczyły przed e-sądem.
- Gdy klikniemy w konkretną sprawę możemy wyświetlić akta sprawy klikając w przycisk „Akta sprawy” w zakładce Informacje ogólne. Po kliknięciu w ten przycisk system EPU wygeneruje nam kompletne akta sprawy w formacie pdf, które możemy zapisać na naszym komputerze.
3. Nakazy zapłaty wydane w EPU 7 lutego 2020r. i później. Aktualny stan prawny (od 7 lutego 2020r.)
W aktualnym stanie prawnym po skutecznym wniesieniu sprzeciwu przez pozwanego sąd umarza postępowanie i orzeka, że każda strona ponosi koszty swojego udziału w sprawie.
Również w razie niemożności doręczenia pozwanemu przesyłki zawierającej odpis nakazu zapłaty, nawet mimo dwukrotnego pozostawienia awizo w skrzynce adresata, sąd (co do zasady) umorzy postępowanie.
Jeżeli natomiast pozwany odbierze osobiście nakaz zapłaty lub zostanie on odebrany przez jego dorosłego domownika (syna, żonę, ojca, babcię, brata, teściową) pozwany będzie miał 2 tygodnie na wniesienie sprzeciwu. Jeżeli sprzeciw od nakazu zapłaty nie zostanie wniesiony to e-sąd uzna nakaz zapłaty za prawomocny i powód będzie mógł skierować wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji (postępowania egzekucyjnego) przeciwko pozwanemu.
4. Nakazy zapłaty wydane w EPU przed 7 lutego 2020r.
Zupełnie inna sytuacja będzie miał miejsce w przypadku nakazów zapłaty wydanych przed dniem 7 lutego 2020r.
Wbrew pozorom nakazy takie mają ciągle istotne znaczenie, w szczególności w przypadku pozwanych, którzy zmienili adres zamieszkania (np. przeprowadzili się, wyjechali za granicę). Jeżeli przesyłka zawierająca nakaz zapłaty wydany przed laty była dwukrotnie awizowana, a listonosz nie zamieścił wzmianki o wyprowadzce adresata (np. adresat nieznany, adresat nie zamieszkuje pod wskazanym adresem), sąd zasadniczo uznawał, iż doszło do skutecznego doręczenia przez podwójną awizację (tzw. doręczenie zastępcze).
O wydaniu takiego nakazu zapłaty i uznaniu go przez sąd za doręczony pozwany może dowiedzieć się wiele lat później. Wielu klientów zgłasza się do mnie po zajęciu ich rachunków bankowych lub wynagrodzenia za pracę przez komornika na podstawie nakazu zapłaty wydanego wiele lat wcześniej Przykładowo na początku 2023r. klientka dostała zawiadomienie o wszczęciu egzekucji na podstawie nakazu zapłaty z 2014r.; po weryfikacji okazało się, że w Sądzie Rejonowym Lublin – Zachód w Lublinie przeciwko klientce w latach 2014 – 2016 toczyło się paręnaście postępowań cywilnych zakończonych wydaniem nakazów zapłaty – co w takiej sytuacji zrobić – patrz niżej).
Sprawy sprzed 7 lutego 2020r. mają inny bieg po wniesieniu w nich sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego w EPU. Mianowicie na skutek sprzeciwu nakaz zapłaty traci moc, a sąd przekazuje sprawę do sądu właściwego wg. miejsca zamieszkania pozwanego (z reguły najbliżej położony sąd rejonowy). Sprawa jest po przekazaniu prowadzona w dalszym ciągu aż do jej zakończenia. Dlatego ważne jest, aby w sprzeciwie od nakazu zapłaty wskazać zarzuty, twierdzenia i wnioski zawierające stanowisko pozwanego.
W takich sytuacjach warto wskazać sądowi aktualny adres zamieszkania, jeżeli się przeprowadziliśmy i wnieść o przekazanie do odpowiedniego sądu. Uniknąć możemy dzięki temu przekazania sprawy wg naszego starego miejsca zamieszkania (lub w ogóle błędnego, jeżeli powód wskazał błędny adres).
5. Co jeżeli nakaz zapłaty doręczył mi komornik sądowy?
Pierwszy raz pozwany nakaz zapłaty otrzyma od komornika sądowego w dwóch przypadkach:
- Sąd nie mógł doręczyć prawidłowo pozwanemu (będącemu osobą fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej lub prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą) przesyłki zawierającej odpis nakazu zapłaty i pozew pod adresem wskazanym przez powoda. W takim wypadku, na gruncie obecnych przepisów, sąd doręcza tą przesyłkę powodowi, aby ten albo udowodnił, że pozwany przebywa pod wskazanym przez niego w pozwie adresem albo zlecił doręczenie przesyłki komornikowi. Jeżeli w tym trybie dostaniemy nakaz zapłaty termin na wniesienie sprzeciwu liczy się od chwili doręczenia przesyłki przez komornika.
- Sąd uznał nakaz zapłaty za skutecznie doręczony pod adresem, pod którym pozwany faktycznie nie mieszka. Ma to miejsce, jak wskazałem wyżej, najczęściej w przypadku pozostawienia przez listonosza dwukrotnie awizo i nie weryfikowania przez niego czy adresat rzeczywiście mieszka pod danym adresem. W takim wypadku na nakaz zapłaty może zostać nadana klauzula wykonalności. W oparciu o nakaz zapłaty z klauzulą wykonalności powód może złożyć wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji z majątku pozwanego. W takim wypadku, komornik, po ustaleniu samodzielnie poprawnego, aktualnego adresu pozwanego, wyśle mu zawiadomienie o wszczęciu egzekucji do którego dołączy m.in. odpis nakazu zapłaty.
O ile w pierwszym przypadku nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pozwany złożył skutecznie sprzeciw (np. korzystając ze wzoru zamieszczonego poniżej), o tyle w drugim przypadku należy złożyć wniosek o prawidłowe doręczenie nakazu zapłaty. We wniosku tym należy udowodnić (na pozwanym spoczywa ciężar dowodowy udowodnienia tej kwestii), że tak naprawdę nakaz zapłaty nigdy nie został prawidłowo doręczony w żadnym z przewidzianych przez kodeks postępowania cywilnego trybów.
6. Co w przypadku, gdy o wydaniu nakazu zapłaty dowiedziałem się z zawiadomienia o wszczęciu egzekucji albo z zajęcia rachunku bankowego?
Z podobną sytuacją będziemy mieli do czynienia, gdy komornik sądowy nie ustali miejsca zamieszkania pozwanego, tylko dokona zajęcia rachunku bankowego, wynagrodzenia za pracę czy np. zwrotu podatku.
Sytuacja pozwanego jest wtedy o tyle trudna, że na ogół nie będzie miał on pojęcia dlaczego doszło do zajęcia. Jest to sytuacja stresująca, powodująca wiele nerwów. Zwłaszcza, że zdarza się, że po takiej informacji bank czy pracodawca przejdzie do realizacji zajęcia, a więc z rachunku bankowego bank przeleje zgromadzone środki (do wysokości kwoty wolnej od zajęcia) komornikowi, a pracodawca pomniejszy naszą wypłatę do wysokości kwoty wolnej od zajęcia (przesyłając resztę komornikowi).
W takiej sytuacji należy podjąć niezwłocznie działanie:
- Ustalić w oparciu o jaki tytuł wykonawczy prowadzona jest egzekucja (jaki sąd wydał, czy jest to wyrok czy nakaz zapłaty, jaka jest sygn. akt postępowania, z jakiego dnia). Takie informacje pozwolą już podjąć środki obrony. Dodatkowo, jeżeli tytuł wykonawczy pochodzi z Sądu Rejonowego Lublin – Zachód w Lublinie, VI Wydziału Cywilnego (e-sąd), możemy uzyskać informacje gdzie i kiedy przesyłka zawierająca odpis nakazu zapłaty oraz odpis pozwu została wysłana oraz co się z nią stało (czy ktoś odebrał czy była awizowana).
- Na podstawie informacji z pkt. 1 należy jak najszybciej złożyć odpowiednio: wniosek o prawidłowe doręczenie nakazu zapłaty / wyroku zaocznego albo wniosek o uzasadnienie wyroku na piśmie. Do wniosków tych można dołączyć wnioski mające na celu zawieszenie postępowania egzekucyjnego.
- We wskazanych powyżej wnioskach należy jednoznacznie udowodnić, że nie doszło skutecznego doręczenia orzeczenia lub zawiadomienia o terminie rozprawy.
- Wraz z wnioskami o prawidłowe doręczenie można jednocześnie złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty lub wyroku zaocznego.
- 7. Wzór sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym po 7 lutego 2020r.
Miejscowość, dnia dzień miesiąc rok r.
SĄD REJONOWY LUBLIN-ZACHÓD W LUBLINIE
VI Wydział Cywilny
Boczna Lubomelskiej 13, 20-070 Lublin
(dane należy dostosować do tych, które będą wynikały z pouczenia dołączonego do nakazu zapłaty)
Sygn. akt: VI Nc-e numer sprawy/rok (np. 12345678/23)
Powód: Oznaczenie powoda (przepisujemy z nakazu zapłaty)
Pozwany: Podajemy swoje imię i nazwisko
ADRES DO DORĘCZEŃ:
Wskazujemy swój adres do doręczeń, zwłaszcza jeżeli jest inny niż adres pod który przyszedł list zawierający nakaz zapłaty
SPRZECIW OD NAKAZU ZAPŁATY
Działając w imieniu własnym, zaskarżam w całości nakaz zapłaty wydany przez Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie w sprawie o sygn. akt VI Nc-e 12345678/23 oraz wnoszę o umorzenie postępowania.
………………………………
własnoręczny podpis